Familien Ostermann Rytlig

Liste med personer

Liste med personer

Navn Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Cand. pharm Kristina Noer Sahl
Amanda Mathilde Salomonsen Copenhagen, Coph., Den 06/02/1847 Copenhagen, Coph., Den 26/10/1918
Arthur Frederik Benny Salomonsen Copenhagen, Coph, Den 07/12/1865
Charles Edmond Salomonsen Mosiac Congregation, Kobenhavn, Kobenhavn, Denmark 12/09/1849
Konsul, Grosserer Edmond Charles Salomonsen Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 12/09/1849 Rome, Lazio, Italien 17/04/1879
Emil Waage Salomonsen Copenhagen, Coph., Den. 16/07/1844 05/11/1913
Sølvsmed, Grosserer Gustav Moritz Salomonsen Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 28/03/1874 Usserød Sygehus, Hørsholm, Frederiksborg amt 13/08/1955
Gustav Moritz Salomonsen Copenhagen, Coph., Den. 28/03/1874 25/09/1932
Harriet Camilla Salomonsen Mosaisk, København, København, Denmark 04/10/1856 23/07/1879
Lauritz Gottlieb Delong Salomonsen Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 08/12/1845 Charlottenlund 19/06/1925
Moritz Samuel Salomonsen Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 22/08/1804 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 10/10/1871
S M Salomonsen Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 1778 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 07/09/1855
Kappelan, Præst Hans Pedersen Saltum (Kjærulf) Østrup, Saltum sogn, Hjørring 1614 Saltum, Hvetbo, Hjørring 23/09/1694
Elisabeth Scavenius (Baes) 1768 Skanderborg 06/07/1824
Johanne Schack Aalborg 1761
Johanne Schack Aalborg 1761
Petrea Madsine Schack (Lemberg) Aalborg 1797 Nørre Sundby 02/11/1874
Julie Constance Schacke (von Zeppelin) Nykøbing Sjælland, Nykøbing Sogn, Ods Herred, Holbæk Amt 15/12/1859 01/12/1955
Henriette Jacobine Scharling (Glahn) Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 05/01/1783 Sorø, Alsted Herred, Sorø Landsogn, Sorø Amt 08/03/1845
Cathrine Magdalene Scheel (Lemming) 1715
Christian Günther Schiellerup
Købmand Christian Marinus Schiellerup 1810 27/08/1857
Christian Marinus Schiellerup 1810
Ida Charlotte Christiane Schiellerup (du Jardin) København, Sokkelund herred, Københavns Amt, Danmark 02/03/1844 Frederiksberg Hospital 25/03/1912
Marie Kristine Schiellerup (Kabell) Thisted 17/01/1860 Thisted 29/01/1922
Thora Louise Schiødte (Fraas) 1849 1915
Kaptajn og urtekræmmer Valdemar Schiødte
Magrethe Schlytter Risor, Nedenas, Norge 25/07/1773 Risor, Aust-Agder, Norge 12/03/1838
Albert Anton Schmidt 1716 1759
Albertine Emmerentze Schmidt (Waagepetersen) Nicolai, København 13/10/1793 Garnisons Sogn, Sokkelund Herred, København 15/11/1864
Købmand Albrecht Ludvig Schmidt Kiel, Schleswig Holstein, Tyskland 22/11/1754 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 02/10/1821
Grosserer Albrecht Jørgen Schmidt Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 12/01/1786 Bergmandsdahl, Helsingør,, Sct. Olai Dpmsogn, Lynge-Kronborg, Herred, Helsingør, Frederiksborg Amt 20/10/1844
Allbrecht Schmidt 1690 1757
Christiane Christine Schmidt (Grønbech) Munkebo sogn, Odense 26/07/1801 Aalborg 09/06/1873
Erasmine Frederikke Schmidt (Myhre) St. Nicolai Sogn, Sokkelund Herred, København 04/10/1792 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 01/02/1864
Jens Peter Schmidt
Siegfrid Victor Schmidt
Proprietær, Stænderdebutant Johannes Schmidt, til Østergaard 1775 Munkebo Sogn, Bjerge Herred, Odense 14/07/1849
Hanne Louise Schops
Emma Ottomine Schou Kalundborg, Vor Frue sogn, Ars Herred, Kalundborg, Holbæk Amt 07/01/1815
Malermester Gilbert Constantius Schou Kalundborg by, Vor Frue Sogn, Ars Herred, Holbæk 19/09/1816
Branddirektør Jørgen Ludvig Schou Ørum Sogn, Nørre-Dyrs Herred, Randers Amt 30/03/1771 Kalundborg, Vor Frue Sogn, Ars Herred, Holbæk Amt. 29/03/1839
Lovise Emilie Schou (Ostermann) Kundby Bye, Kundby Sogn, Tuse Herred, Holbæk 20/01/1807 Kalundborg, Vor Frue sogn, Ars Herred, Holbæk Amt 10/07/1899
Møller Søren Schou
Olga Schrøder (Ostermann)
Ane Marie Christiane Schultz (Knuthsen) Vesterborg 31/01/1835 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 19/03/1895
Mads Jensen Schytte
Læge, dr. med. Axel Schødt 09/08/1908
Magdalene Dorothea Schöller (Tutein) Christinasholmsvej 9, Frederiksberg, Københavns Amt 17/08/1864 Ørsholtegaard, Tikøb, Frederiksborg Amt 10/09/1906
Margrethe/Margaretha Elisabeth Schönback/Schönbach AFT 1719
Bent Schønberg 11/12/1924 24/07/1999
Ole Meldahl Schøning Kaabelvaag, Norge 24/05/1822 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 03/02/1900
Sofie Birgitte Schøning (Glahn) Kabbelvaag, Vaagen, Nordland, Norge 27/09/1858 Sct. Josefs Hospital, København 17/03/1934
Landmand Carl Theodor Schønnemann Horns Herred 09/06/1848
Herman Bindesbøl Schønnemann Frederikssund sogn, Lynge-Kronborg Herred, Frederikborg Amt 05/10/1887
Jørgen Bindesbøll Schønnemann Frederiksberg sogn, Københavns Amt 21/10/1920
Handelskommis Thomas Louis Schønnemann Tim 21/08/1880
Torben Schønnemann Frederiksberg 20/02/1927
Forretningsfører Vilhelm Schønnemann Frederikssund sogn, Lynge-Kronborg Herred, Frederikborg Amt 29/11/1883 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 25/12/1936
Valborg Michaela Seirstad (Nielsen)
Camilla Welding Selch
Julie Welding Selch
Justin Patomsuk Selch
Liam Selch
Lone Welding Selch (Clausen)
Louise Welding Selch
Mace Patomsuk Selch
Valentina Lund Selch
Vilads Lund Selch
Provst Frederik Siegfried Selmer Søllested Sogn, Assens Amt 04/07/1787 Herrested, Vindinge Herred, Svendborg Amt 27/03/1849
Fredrik Christian Selmer Rendsburg, Tønder, Danmark 28/01/1704
Gertrud Elisabeth Frederikke Selmer (Myhre) Lunde Præstegaard, Lunde Sogn, Lunde Herred, Odense Amt 23/06/1824 Møllegade,, Fleskum Herred, Aalborg 22/03/1892
Sara Katrine (Sarine) Selmer Eiker, Buskerud, Norge 1727 Kristiania, Oslo, Norge 1802
Susanne Fredricha Selmer Naes, Nes, Buskerud, Norge 08/07/1755 Christiania, Norge 04/04/1839
Christina Nadia Skødt Shek
Jan Bond Shek (Shek)
Oscar Skødt Shek
Forvalter Harald Peter Antonie Siboni København, Sokkelund Herred, København 03/09/1830 Skive Købstad, Hindborg Herred, Viborg 09/09/1906
Expeditrice Helga Elisa Siboni (Ostermann) Kattrup by og sogn, Voer herred, Skanderborg 25/11/1875 08/09/1963
Louise Vilhelmina Camilla Simmelkier (Monrad) København, Københavns Amt, Danmark 22/08/1840 1915
Karen Simonsdatter
Barbara Sivertsdatter (Neergaard) 1650 1675
Niels Martin Skjødt Hollandsbjerg; Ørsted, Rougsø Herred, Randers 04/06/1898
Andreas Skjøtt Hollandsbjerg; Ørsted, Rougsø Herred, Randers 23/07/1901
Anna Marie Elisabeth Skjøtt (Wager) Hollandsbjerg, Ørsted Sogn, Rougsø, Randers Amt 27/07/1904
Ester Emilie Skjøtt Hollandsbjerg, Ørsted, Rougsø Herred, Randers 16/03/1910
Peder Nielsen Skjøtt 06/11/1871
Maren Eriksdatter Skram (Fasti) til Rammegaard 1601 1673
Erik Skram (Fasti), til Voldbjerg og Rammegaard 1607
Elsebet Laurisdatter Skriver Aalborg 07/03/1615 Hjørnegaarden ved Østeraa, Aalborg 27/01/1667
Borgmester i Aalborg Lars Hansen Skriver Tønder 1579 Vor Frue Kirke, Aalborg 05/1630
Peder Sørensen Skrædder Trustup, Denmark 1761 Drammelstrup, Djurs 20/03/1830
Mariane Madsdatter Skytte Vejlby Sonder Dyrs, Randers, Denmark 1777 Homaa, Randers, Danmark 29/09/1825
Bertel Sørensen Smed Ørby, Tranebjerg Sogn, Samsø, Holbæk 1663 Ørby, Tranebjerg Sogn, Samsø, Holbæk 16/08/1730
Niels Bertelsen Smed Ørby, Tranebjerg Sogn, Samsø, Holbæk 09/02/1716 Ørby, Tranebjerg Sogn, Samsø, Holbæk 01/03/1769
Dorethea Nielsdatter Solgaard (de Linde) Holstebro 04/03/1639 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 12/08/1685
Maren Nielsdatter Solgaard 1649 1697
Borgmester i Holstebro, Købmand Niels Sørensen Solgaard 1591 Holstebro sogn, Hjerm, Ringkøbing 1668
NN Johanne Solgaard 1632 1677
Karen Kirstine Sorensen Moller Katholm, Aarhus 09/11/1765 Katholm, Djursland 1822
Indsidder Carl Frederik Sperling Preussen 1778
Ingeborg Spjellerup Bisserup Spjellerup 1758
Dora Stammer Odessa 03/05/1904 Smidstrup 25/02/1980
Borgmester i Ribe, Købmand Lauge Steffensen Ribe, Syddanmark 1510 Ribe, Syddanmark 1544
Jens Christian Henry Steines Guldborgsundvej 12, 1., Frederiksberg, Københavns Amt 10/03/1908 Brønshøj, Copenhagen, Denmark 30/03/1978
Oline Christiane Wilhelmine Stenersen (Grundtvig) Oslo 16/04/1828 Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 08/04/1893
Engel Marie Storm Bergen, Hordaland. Norge 20 MAJ 1681 1758
Skibsfører Bernhard Ludvig Albert Stuhlmann 29/07/1850 30/09/1927
Ellen Stuhlmann (Myhre) Strib, Fyn 30/08/1885 Los Angeles, California, USA 08/05/1969
Andrea Svanholm (Glud) Bispebjerg, Solbjerg, Hellum, Aalborg 05/08/1864
Gustafva Albertina Svedgreen (Fischer) Göteborg, Sverige 29/03/1827 København - sandsynligvis Nørrebrogade 14 14/11/1883
Betty Siegfriede Svendsen Den Kgl. Fødsel- og Plejestiftelse, København 15/09/1896 Lillerød sogn 26/05/1991
Finmekaniker Adler Christian Svendsen Søndre Allé 10, stuen, Valby Sogn, København, Københavns Amt 05/12/1906 Randers 12/09/1988
Agnes Johanne Hansine Svendsen (Nielsen) Taastrup Stationsby, Høje Taastrup Sogn, Smørum Herred, Københavns Amt 03/12/1898 Rigshospitalet, København 12/09/1981
Alice Omega Svendsen Taastrup Stationsby, Høje Taastrup Sogn, Smørum Herred, Københavns Amt 26/01/1902 Plejehjemmet Jagtvej 203, København 24/09/1990
Allis Svendsen
Anna Svendsen Absalonsgade 49 B, København 19/11/1877 Sønder Boulevard 90, 2. sal, København 18/03/1947
Astrid Edith Svendsen Ved Grænsen, Solbjerg Sogn, Frederiksberg 18/11/1916 Peder Lykkesvej 65 Amager 30/05/1988
Bente Margit Svendsen Vanløse, (Rigshospitalet), København 11/06/1935 Birkelunden 2, Holstebro 17/11/2008
Betty Jensine Svendsen 02/11/1873
Husjomfru Brunnette Alexandra Svendsen (Bentzen) Fødselsstiftelsen, København 20/07/1865 30/12/1913
Murermester Christian Frederik Svendsen Prindsensgade 5, Sankt Pauls Sogn, København 22/11/1869 Rigshospitalet, København 06/10/1948
Erna Elisabeth Svendsen Lyøvej 12, 2., Frederiksberg, Københavns Amt 25/05/1909 Herlev Sygehus, Herlev, Københavns Amt 20/11/1949
Smed og maskinarbejder Flemming Svendsen
Murer Frederik Christian Svendsen Helsingør Kjøbstad, Lynge-Kronborg Herred, Frederikborg Amt 16/05/1840 Johannes Stiftelsen 31/08/1895
Murer Frode Christian Svendsen Thurøvej 5 - 2, Godthåb Sogn, Frederiksberg 02/05/1914 Korsør plejehjem, Lützensv 18/01/1987
George Valdemar Svendsen Frederksberg 07/12/1875 Øresundshospital 20/02/1917
Gerda Alexandra Svendsen Tåastrup 03/09/1900 Frederiksværk 08/02/1994
Typograf Holger Ferdinand Svendsen Den Kgl. Fødsel- og Plejestiftelse, København 27/09/1894 Irmingergade, København 21/04/1977
John Svendsen
Josephine Andresine Svendsen Sankt Pauls Sogn, København 28/07/1871 San Francisco, USA 23/11/1956
Jørn Arne Svendsen
Magda Ella Svendsen (Martens) Nyborggade 8, Zions Sogn, København, Københavns Amt 06/07/1904 Lille Birkholm, Herlev, Københavns Amt 12/1993
Garver Niels Svendsen Sverige 1804 Helsingør Kjøbstad, Lynge-Kronborg Herred, Frederikborg Amt 22/11/1860
Nina Marie Svendsen Benzonsvej 10, 3. Godthåb Sogn, Frederiksberg, Københavns Amt 26/07/1911 Smidstrup 24/07/2002
Siegfride Caroline Svendsen Sankt Pauls Sogn, København 22/04/1868 De Gamles By, København 05/07/1963
Thyra Svendsen Saxogade 31, Vester Kvarter 26/01/1880
Johannne Andersdatter Søderstrøm
Fuldmægtig Poul Egede Søfelt Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 07/04/1891
Maren Søfrensdatter Lund 1641 Lund 1715
Forretningsbestyrerinde Marie Elisabeth Fedora Sønderup (Hallas) Margrethelyst, Ugerløse Sogn 02/12/1861 Lukasstiftelsen, Nørre Allé, København 26/01/1903
Praktiserende læge, RD Peter Vilhelm Emil Sønderup Kalundborg, Vor Frue Sogn, Ars Herred, Holbæk Amt. 1812
Anne Sørensdatter Fyrendal Sogn, Skafterup by, Næstved Kommune (tidligere Fuglebjerg Kommune, Øster Flakkebjerg Herred, Sorø Amt 1793 03/1803
Dorthe Sørensdatter Bredstrup 22/02/1722
Karen Sørensdatter Lyngby, Djurs 20/02/1735 Hornå Sogn, Djurs Sønder, Randers Amt 1816
Karen Sørensdatter Hyllested 1760 Drammelstrup, Tirstrup, Djurs 01/08/1805
Kirsten Sørensdatter Sangstrup, Voldby Sogn 10/1771 Sangstrup, Voldby Sogn 03/05/1851
Kirsten Sørensdatter Ølsted sogn, Trige, Vester Lisbjerg Herred, Aarhus 15/03/1796 Voerladegaard sogn, Tyrsting herred, Skanderborg amt 25/10/1889
Kirsten Sørensdatter 23/09/1813
Maren Sørensdatter 09/03/1831
Maren Sørensdatter 1784 1784
Maren Sørensdatter Fyrendal Sogn, Skafterup by, Næstved Kommune (tidligere Fuglebjerg Kommune, Øster Flakkebjerg Herred, Sorø Amt 03/1787 09/03/1831
Maren Sørensdatter 14/01/1811
Marie Sørensdatter Grønskov, Vorladegård Sogn, Tyrsting, Skanderborg 13/09/1833
Allan Sørensen
Anders Sørensen Bisserup 1700 Spjellerup 1760
Ane Marie Sørensen (Ostermann) Birkende Gaard, Birkende, Værslev, Værslev sogn, Skippinge Herred, Holbæk Amt 09/04/1846 09/03/1904
Anna Henriette Sørensen Sankt Mikkel, Slagelse, Sorø 25/06/1891 Slagelse Centralsygehus, Sct. Peders Bysogn Slagelse, Sorø 25/05/1961
Anne Birgitte Sørensen (Gad) Solbjerg, Mors 13/11/1835 Firmaet V. Sørensen, Storegade 3, Randers Købstad, Randers, Randers Amt 30/06/1916
Annelise Sørensen
Christen Sørensen Gedved Mark, Tolstrup sogn, Voer Herred, Skanderborg 28/04/1830
Dagmar Jensine Petrine Sørensen Sæby, Løve, Holbæk 14/04/1885 Reerslev Kirke, Reerslev Sogn, Løve, Holbæk 15/12/1963
Opvarter Georg Alexander Sørensen Sct. Jacob Sogn, Sokkelund Herred, København, Københavns Amt 18/02/1862 Kbh. Skt Johannes, 1900-1916 AO 94 13/04/1903
Ekspeditrice Grete Sørensen (Helseby) Slagelse, Skt. Mikkels bysogn, Slagelse, Sorø Amt 29/08/1928 Slagelse Sygehus 12/06/1994
Ekspeditrice Gurli Sørensen (Koogi) Slagelse, Sorø Amt, Danmark 20/04/1936 København 04/12/1994
Hans Erik Sørensen
Hansine Sørensen (Clausager)
Ida Juliane Sørensen Sæby, Løve, Holbæk 27/11/1888 Sankt Jakob, Sokkelund, København 03/05/1895
Ida Juliane Sørensen Sankt Jakob, Sokkelund, København 14/04/1896 Blegdamshospitalet, Sokkelund, KøBENHAVn 14/04/1963
Ingeborg Sørensen (Petersen) Voerladegaard sogn, Tyrsting herred, Skanderborg amt 19/04/1838 Sct. Elisabeths Hospital, Sct. Mortens Sogn, Næstved, Tybjerg Herred, Præstø Amt 12/01/1926
Ingvor Sørensen Hornå Sogn, Djurs Sønder, Randers Amt 14/06/1699 Lyngby, Djurs 18/04/1740
Jacob Sørensen Jordløse 21/05/1843
Jens Sørensen 30/03/1822 Buerup, Sæby Sogn, Løve Herred 03/04/1901
Arbejdsmand Jens Peter Sørensen Store Fuglede, Ars Herred, Holbæk Amt 07/07/1862 Silkeborg 5, 3 sal, København, Sion Sogn Sokkelund Herred, København 07/07/1899
Jens Peter Frede Sørensen Sæby, Løve, Holbæk 14/03/1900
Husmand Jørgen Sørensen
Jørgen Sørensen Jordløse 01/06/1844
Kaj Maurits Sørensen Fruegade 27, st., Slagelse, Sorø 11/12/1931 14/06/1994
Kirstine Elisabeth Sørensen (Lemberg) Hjørring 1772
Lars Sørensen 1789 1800
Morten Sørensen 1785 1785
Sognefoged, DB Morten Sørensen Fyrendal Sogn, Skafterup by, Næstved Kommune (tidligere Fuglebjerg Kommune, Øster Flakkebjerg Herred, Sorø Amt 1797 19/06/1880
Advokat, cand. jur. Niels Sørensen
Olga Kristine Sørensen Sæby, Løve, Holbæk 19/12/1886 Sankt Jacob, Sokkelund, København 28/10/1893
Olga Kristine Sørensen Sankt Jakob, Sokkelund, København 28/12/1893
Otto Albert Sørensen Sions Sogn, København, København 05/06/1897
Peder Sørensen Fyrendal Sogn, Skafterup by, Næstved Kommune (tidligere Fuglebjerg Kommune, Øster Flakkebjerg Herred, Sorø Amt
Povel Sørensen Gedved, Tolstrup sogn, Voer Herred, Skanderborg Amt 22/09/1827
Rasmus Sørensen 1650
Ruth Sørensen Fruegade 21, 1, Slagelse, Slagelse, Sorø 01/09/1929 Slagelse Centralsygehus, Slagelse, Sorø 08/04/1943
Svend Andreas Sørensen Landsgrav, Sct. Peders sogn, Slagelse Herred, Sorø 28/08/1906
Ekspeditrice Tove Sørensen (Clausen)
Borgmester i Aalborg Hans Sørensen "den yngre" Kolding 1614 Hjørnegaarden ved Østeraa, Aalborg 08/03/1656
Christine Sørensen Norup (Tvede) 1797
Agnete Saabye 02/10/1894
Kontraadmiral Erhard Johannes Saabye 14/11/1904 09/07/1989
Kommandør i Flåden Paul Erhard Saabye Emdrup, København 24/07/1865 17/08/1955