Familien Ostermann Rytlig

Liste med familier

Liste med familier

Familienavn Mand Kvinde Børn
Hajno Gerhard Gad / Christiane Henrikke Hoffmann Hajno Gerhard Gad Christiane Henrikke Hoffmann (Gad) Knud Henning Actonius Gad
Hans Svane Benevolens Gad
Hans Svane Benevolens Gad / Wilhelmina Augusta Werner Hans Svane Benevolens Gad Wilhelmina Augusta Werner (Gad) Hejno Andreas Gerhard Gad
Hejno Andreas Gerhard Gad / Anne Birgitte Sørensen Hejno Andreas Gerhard Gad Anne Birgitte Sørensen (Gad) Luise Gad (Kabell)
Knud Henning Actonius Gad / Charlotte Eleonore Bærentzen Knud Henning Actonius Gad Charlotte Eleonore Bærentzen (Gad) Anna Jacobine Christiane Gad
Præst i Vejby og Tibirke Jørgen Jensen Gad / Elisabeth Hansdatter Hammer Præst i Vejby og Tibirke Jørgen Jensen Gad Elisabeth Hansdatter Hammer (Gad) Hajno Gerhard Gad
Hans Gottfried Geltzer / Dothe Andersdatter Hans Gottfried Geltzer Dothe Andersdatter (Geltzer) Marie Geltzer (Wagner)
Hans Gottfried Geltzer / NN Geltzer Hans Gottfried Geltzer NN Geltzer
Gotfred Geltzer (Gorfrø) / - Gotfred Geltzer (Gorfrø) Vitus Wagner
Hans Gottfried Geltzer
Christopher Joachim Giese / Charlotte Amalie Liime Christopher Joachim Giese Charlotte Amalie Liime Frederikke Elisabeth Giese
Conradine Giese
Dorthe Lovise Giese
Christiane Dorothea Giese
Lovise Sophie Giese
Frederik Louis Giese
Sara Kirstine Giese
Christian Frederik von Giese
Christopher Joachim Giese / Elisabeth Cathrine Winecke Christopher Joachim Giese Elisabeth Cathrine Winecke
Godsejer, admiralitets- og kancelliråd Frederik Giese / Margrethe/Margaretha Elisabeth Schönback/Schönbach Godsejer, admiralitets- og kancelliråd Frederik Giese Margrethe/Margaretha Elisabeth Schönback/Schönbach Christopher Joachim Giese
Henrik Mathias Gjertsen / Anna Birgitte M Bronstorph Henrik Mathias Gjertsen Anna Birgitte M Bronstorph Ferdinandine Henriette Gjertsen
Carl Søren Baltazar Gjerum / Sygeplejeske Christine Elisabeth Ostermann Carl Søren Baltazar Gjerum Sygeplejeske Christine Elisabeth Ostermann (Gjerum)
Apoteker Johan Constantin Glahn / Erasmine Myhre Apoteker Johan Constantin Glahn Erasmine Myhre (Glahn) Ugift Erasmine Birgitte Henriette Glahn
Skibskonstruktør Hans Egede Glahn
Apotheker Hans Egede Glahn / Anna Birgitte Margrethe Jensen Apotheker Hans Egede Glahn Anna Birgitte Margrethe Jensen (Glahn) Apoteker Johan Constantin Glahn
Apotheker Hans Egede Glahn / Henriette Jacobine Scharling Apotheker Hans Egede Glahn Henriette Jacobine Scharling (Glahn)
Sigurd Egede Glahn / Gudrun Adelaide Krogh Sigurd Egede Glahn Gudrun Adelaide Krogh (Glahn) Poul Egede Glahn
Skibskonstruktør Hans Egede Glahn / Sofie Birgitte Schøning Skibskonstruktør Hans Egede Glahn Sofie Birgitte Schøning (Glahn) Margit Erasmine Glahn
Johanne Glahn
Paul Egede Glahn
Sigurd Egede Glahn
Cand. phil Regnhild Egede Glahn
Godsejer Hans Peter Hansen Glud / Andrea Svanholm Godsejer Hans Peter Hansen Glud Andrea Svanholm (Glud) Kontoristinde Harriet Annette Glud (Bielefeldt)
Gerhard Adam Gradman / Anna Johanne Christine Bræstrup Gerhard Adam Gradman Anna Johanne Christine Bræstrup (Gradman) Kaj Gottlob Gradman
Kancelliråd Samuel Gradman / Eleonora Kjellman Kancelliråd Samuel Gradman Eleonora Kjellman Eva Gradman
Carl Leonard Gradman
Christian Frederic Ludvig Gradman
Købmand og skibsklarere Adam Gottlob Gradman
Anna Lovise Gradman
Købmand Hans Gustav Gradman
Kyrkoherde Andreas Laurentii Gradman / - Kyrkoherde Andreas Laurentii Gradman Anna Margareta Gradman (Moberg)
Købmand Carl Johan Gottlob Gradman / Edel Constance Wilhelmina Datow Købmand Carl Johan Gottlob Gradman Edel Constance Wilhelmina Datow (Gradman) Gerhard Adam Gradman
Martha Sophie Gradman
Dagmar Johanne Gradman
Købmand og skibsklarere Adam Gottlob Gradman / Charlotte Sophie Joachimsdatter van Deurs Købmand og skibsklarere Adam Gottlob Gradman Charlotte Sophie Joachimsdatter van Deurs (Gradman) Oberstløtnant og Købmand, RD Gerhard Adam Gradman
Oberstløtnant og Købmand, RD Gerhard Adam Gradman / Chathrine Marie Amtrup Oberstløtnant og Købmand, RD Gerhard Adam Gradman Chathrine Marie Amtrup (Gradman) Cand. Juris Christian Adam Gradman
Købmand Carl Johan Gottlob Gradman
Johanne Charlotte Gradman (Budde-Lund)
Gerhard Wilhelm Gradman
Sophie Amalie Gradman (Ugift)
Toldinspektør, Rd. Sophus Gradman
Fritz Lauritz Gradman
Laura Gerhardine Gradman (Ostermann)
Toldinspektør, Rd. Sophus Gradman / Marie Louise Lundwall Toldinspektør, Rd. Sophus Gradman Marie Louise Lundwall (Gradman) Skolelærerinde Catharina Marie Gradman
Hedvig Margrethe Gradman (Ostermann)
Stud. phil. Christian Adam Gradman
Johanne Elisabeth Gradman (Tvede)
Hilda Marie Louise Gradman (du Jardin)
Dommer Asbjørn Grathe / Else Vibeke Keszler Carlsdatter Hansen Dommer Asbjørn Grathe Else Vibeke Keszler Carlsdatter Hansen (Grathe)
Albert Groteom / Margrethe Hesterberg Albert Groteom Margrethe Hesterberg Henrik Albertsen Grotum
Henrik Albertsen Grotum / Talke Thomasdatter Mumme Henrik Albertsen Grotum Talke Thomasdatter Mumme Margrethe Henriksdatter Grotum
Andreas Christian Gotthilf Grove / Henriette Petronelle Jessen Andreas Christian Gotthilf Grove Henriette Petronelle Jessen (Grove) Tycho Emmanuel Christian Grove
Tycho Emmanuel Christian Grove / Cathrine Marie Lundwall Tycho Emmanuel Christian Grove Cathrine Marie Lundwall
Vinkyper Albert Edvard Grumme / Josephine Andresine Svendsen Vinkyper Albert Edvard Grumme Josephine Andresine Svendsen
Fængselsinspektør, RD Stener Frederik Grundtvig / Anna Louise Helene Hildegaard Henriette Emilie Quittenbaum Fængselsinspektør, RD Stener Frederik Grundtvig Anna Louise Helene Hildegaard Henriette Emilie Quittenbaum (Grundtvig)
Fængselsinspektør, RD Stener Frederik Grundtvig / Astrid Elisabeth Myhre Fængselsinspektør, RD Stener Frederik Grundtvig Astrid Elisabeth Myhre (Grundtvig) Kaptajn i Søværnet Otto Johan Frederik Grundtvig
Jesper Grundtvig
Johan Diderik Nicolai Blicher Grundtvig / Oline Christiane Wilhelmine Stenersen Johan Diderik Nicolai Blicher Grundtvig Oline Christiane Wilhelmine Stenersen (Grundtvig) Johanne Elisabeth Grundtvig
Fængselsinspektør, RD Stener Frederik Grundtvig
Kaptajn i Søværnet Otto Johan Frederik Grundtvig / Clara Cathrine Karsten Kaptajn i Søværnet Otto Johan Frederik Grundtvig Clara Cathrine Karsten (Grundtvig) Clara Elisabeth Grundtvig
Astrid Karen Marie Grundtvig
Skibsbygningsingeniør Johan Frederik Grundtvig
Nicolai Frederik Severin Grundtvig / - Nicolai Frederik Severin Grundtvig Johan Diderik Nicolai Blicher Grundtvig
Skibsbygningsingeniør Johan Frederik Grundtvig / Skjulte persondetaljer pga. privat-indstillinger Skibsbygningsingeniør Johan Frederik Grundtvig Boligkonsulent Synnøve Bakkekilde (Grundtvig) Jesper Christian Grundtvig
Parykmager Niels Grønbech / Christiane Röseler Parykmager Niels Grønbech Christiane Röseler (Grønbech) Kammerråd, Landvæsenscommissair Anders "Andreas" Christian Grønbech, til Eskjær
Kammerråd, Landvæsenscommissair Anders "Andreas" Christian Grønbech, til Eskjær / Christiane Christine Schmidt Kammerråd, Landvæsenscommissair Anders "Andreas" Christian Grønbech, til Eskjær Christiane Christine Schmidt (Grønbech) Laura Marie Grønbech (Kabell)
Hospitalsinspektør Valdemar Johannes Graae / Agnes Mathilde Hattensen Hospitalsinspektør Valdemar Johannes Graae Agnes Mathilde Hattensen (Graae) Landmand Gunnar Graae
Jens Peter Graae / Wilhelmina Helene Fugl Thomsen Jens Peter Graae Wilhelmina Helene Fugl Thomsen (Graae) Ursula Betzy Caroline Graae (Ostermann)
Jørgen Graae / Christine Frederikke Boye Jørgen Graae Christine Frederikke Boye (Graae) Jens Peter Graae
Landmand Gunnar Graae / Else Taarning Andersen Landmand Gunnar Graae Else Taarning Andersen (Graae) Anne Mette Graae
Færgemand Niels Appelroed Gundersen / Christine Møller Færgemand Niels Appelroed Gundersen Christine Møller (Appelroed) Cathrine Marie Gundersen Appelroed (Lundwall)
Færgemand Lars Swendsen Gundersen (ugift)
Uhrmager Johan William Gundersen / Lucaja Gordiane Holst Uhrmager Johan William Gundersen Lucaja Gordiane Holst (Gundersen) Eleonora Beate Gundersen (Myhre)
Laxmand Gyldenstjerne / Margrethe Albertsdatter Friis, af Haraldskær Laxmand Gyldenstjerne Margrethe Albertsdatter Friis, af Haraldskær Hofjunker, Stiftamtmand, Lensmand Ebbe Gyldenstjerne, til Palstrup
Hofjunker, Stiftamtmand, Lensmand Ebbe Gyldenstjerne, til Palstrup / Ellen Parsberg Olufsdatter Hofjunker, Stiftamtmand, Lensmand Ebbe Gyldenstjerne, til Palstrup Ellen Parsberg Olufsdatter Jytte Ebbesdatter Gyldenstjerne
Rasmus Jostsen Gylling / - Rasmus Jostsen Gylling
Rasmus Jostsen Gylling / Karen Ferslev Nielsdatter Rasmus Jostsen Gylling Karen Ferslev Nielsdatter Abelone Rasmusdatter Randlev (Restorff)